– Den fick ett ganska gott resultat, säger Jan Andersson, som ansvarar för it-upphandlingar och som var med och satte upp e-auktionen.
Sedan dess har Göteborg genomfört ytterligare tre e-auktioner inom andra områden berättar han.
– Vi använde det när vi genomförde den sista hem-pc-affären, det har använts till upphandling av bussdäck och för smörjolja, tror jag.
Jan Andersson välkomnar att e-auktioner förs in i lagen om offentlig upphandling:
– Det blir tydligare och vi behöver inte oroa oss för lagligheten. Och så slipper vi mer eller mindre krystade diskussioner om sekretess.
E-auktioner är användbara just för tydligt definierade upphandlingar, det kan gälla både produkter och tjänster, anser han.
– Det är ett bra sätt att se till att alla som är med får lika behandling. Men det är viktigt att det finns hyggligt bra bakgrundsstatistik så det finns en väldefinierad affär. Annars vet jag inte om det är ett så bra verktyg, säger Jan Andersson.
Men trots att det är en upphandlingsmetod som många sett fram emot tror han inte att det blir någon omedelbar explosion av e-auktioner.

Föregångare. ”E-auktioner ser till att alla får lika behandling”, säger Jan Andersson, ansvarig för Göteborgs it-upphandlingar.
– Det krävs en viss övning och det måste användas just på de områden som är lämpliga – där man vet exakt vad man vill ha och kan definiera det tydligt. Till en början får nog många pröva sig fram.
Trots att Göteborg har en viss erfarenhet märker han heller inte av någon storm av frågor från annat håll. Det var mest när teleupphandlingen var aktuell, konstaterar han.
– Men Konkurrensverket har hört sig lite för om hur det fungerat.



















































