Hur känns det?

– Det är jättekul. Jag är väldigt stolt över att komma med på en så ärofylld lista.

Vad gör dig till en bra ledare?


– Att jag vågar lita på folk omkring mig. En ledare ska inte stå för allt. Det gäller att få alla att växa och bidra med sin kompetens för då bli det bäst. Om man ger ansvar får man mycket tillbaka.

– Sedan tror jag också att det smittar av sig att jag verkligen brinner för det jag gör. Jag vågar stå för den jag är och det jag gör. Det handlar mycket om att ha funderat igenom vad som är viktigt för en själv när det gäller ledarskap. Det går inte att ta på volley. Alla tycker inte lika och då är det viktigt att tro på det man gör och stå på sig.

Vad är roligast med att vara chef?


– Det absolut roligaste är att få vara med och se andra komma fram. När man har gett någon ett förtroende och så gör han eller hon något bra av det, det är fantastiskt. Det är roligt att vara med och påverka en arbetsplats och människorna där.

Vad är jobbigast?


– Att man måste göra misstag. Ledarskap handlar så otroligt mycket om erfarenhet. Man kan inte få ett färdigt kit med sig. Man måste göra bort sig för att komma framåt och om man jobbar med människor är det extra jobbigt. Men om man kan lära sig mycket av de små misstagen kanske man kan undvika de stora.

I dag är du 34 år. Vad har du siktet inställt på i framtiden?


– Jag är fortfarande ganska ny på det här jobbet så det handlar om att landa här, ta organisationen vidare och fokusera på att vi ska fortsätta vara innovativa.

Dina bästa tips till den som vill bli bra ledare?


– Våga testa olika saker. Våga lita på andra och dig själv. Se till att du vet varför du gör det du gör. Känn efter så att det verkligen är roligt, annars blir det tufft.