Det nya avtalet med Captech innefattar datorer, skärmar, servrar, nätverk, skrivare och tillbehör. Bolaget som tidigare sågat distributörer har alltså till slut gjort helt om.
– Vi har pratat om att vi letat efter mervärdet med det. Nu har vi helt enkelt upplevt ett väldigt stort intresse av att arbeta med Dell under det senaste året och vi behöver addera distribution för att kunna hjälpa våra partners på ett bra sätt, säger Marcus Lindqvist, nordisk kanaldirektör på Dell.
Varför blev det just Captech?
– De är i en spännande fas i sin utveckling och de har letat efter en bra tillverkare att växa tillsammans med. Jag tycker att det är en ganska tydlig match, Captech är tillräckligt stora, och tillräckligt små för att vi ska få bra fokus.
Det gemensamma arbetet har redan inletts, men det är en hel del kvar att göra innan aktörerna är helt på banan.
– Vi bygger sakta men säkert upp rutiner, processer och sortiment under sommaren och det ska vara i full gång till september, säger Marcus Lindqvist.
Daniel Johnsson, vd på Captech, är väldigt nöjd att kunna utöka portföljen med ett så pass starkt varumärke som Dell. Han säger att det är ett perfekt komplement till deras pc-byggarverksamhet och det övriga sortimentet.
– Vi har byggt sedan 1997 och har känt att det har blivit tuffare och tuffare. Vi har jagat efter ett märkesalternativ och när vi fick veta att Dell funderade på distributör så tog vi kontakt. Vi är en underdog och har alltid strävat uppåt. Med ett starkt varumärke kan vi göra ännu mer, det här känns jättekul, säger han.
Utöver pc-byggandet har Captech även andra tillverkare på pc-sidan. När det gäller bärbart jobbar Captech med Toshiba för b2b-marknaden och MSI mot retail och konsument.
– Vi har ganska gott om utrymme att plocka in en ny leverantör. Inom hela b2b-segmentet har vi ett jättebehov, och vi ser ett utrymme inom alla områden Dell är starka, säger Daniel Johnsson, som tror att det är många återförsäljare som välkomnar ett alternativ till HP.
– Ja, det är det vi tror. Det ska bli spännande att se hur mycket återförsäljarna skriker efter ett nytt varumärke. När vi har hört oss för med en del partners har jag märkt att Dells varumärke hålls högt i branschen.


















































