Om du har varit på 3d-visning på bio vet du att ingen bryr sig om ifall du lämnar tillbaka glasögonen eller om du slänger dem. De kostar nästan ingenting och är väldigt enkla och lätta. Men när du köper en 3dtv är det helt andra brillor som gäller, sådana för en bra bit över tusenlappen. Varför är det så?

Glasögon för 3dtv

Glasögon ett krav
Även om det jobbas aktivt på att utveckla tekniker för glasögonfri 3d-visning så lär vi få leva med 3d-glasögon för lång tid framöver, så kallad stereoskopisk 3d i olika varianter. Och detta är långt ifrån nytt, du som minns tv-piraterna julen 1983 kommer säkert ihåg pappersglasögonen som gav viss 3d-effekt från den gamla tjock-tv:n. I biosalongen används så kallad passiv 3d-teknik, även kallad polarisering, en modernare variant av den vi har sett tidigare som använde färgfilter för att separera bilderna. Moderna passiva 3d-glasögon innehåller små raster med olika vinklar för höger och vänster öga och då ett filter framför projektorn delar upp bilden på motsvarande sätt ser du olika bild för vänster och höger öga. En bioprojektor med dubbla bildpaneler fixar att leverera en bild med full hd-upplösning i biosalongen, men för en tv är detta än så länge inte möjligt. Här snackar vi istället halverad upplösning till varje öga och detta tillsammans med dålig betraktningsvinkel och att tv:n i sig blir dyrare att tillverka med ett specialfilter för 3d har gjort att tillverkarna istället valt en annan väg att gå.

Alla satsar på aktiv 3d
Den teknik som nu används i tv-apparaterna kallas ofta ”Aktiv 3d”. Med glasögon med inbyggd slutarfunktion växlar visningen snabbt mellan vänster och höger bild för respektive öga, så att du inte upplever det som om ögonen ser olika bilder. Istället för att filmen Aktiv 3dgörs för 24 bilder per sekund har man dubblerat hastigheten och kör varannan bildruta till höger respektive vänster öga. Sedan synkroniseras glasögonen med tv:n via ir och på så sätt får vi olika bild till de båda ögonen, med full upplösning. Detta ställer krav på tv:n att den skall kunna ta emot dubbelt så mycket information via hdmi-ingången jämfört med 2d-film, 120 hertz istället för 60 (om källmaterialet är gjort för 60 Hertz). Och här blir det ibland förvirrande. För tidigare när tv-tillverkarna stoltserat med 200 Hertz, eller kanske till och med 600 Hertz, har det alltid handlat om hur snabbt bilden uppdateras i rutan. Nu handlar det istället om signalen tv:n kan både ta emot och sedan visa upp vilket är något helt annat.
Förutom nackdelen med att glasögonen blir mer avancerade (och därmed dyrare) är det även så att det krävs riktigt snabba bildpaneler för att den ena bilden skall hinna släckas helt innan den andra visas, annars ligger delar av bilden kvar och visas som spökskuggor. Här har alltså plasma en klar fördel eftersom tekniken inte dras med några eftersläpningar alls.

Det finns tyvärr ingen gemensam standard när det gäller själva glasögonen. Trots att exempelvis Panasonic och Samsung båda använder aktiv 3d fungerar inte glasögonen till konkurrentens apparat eftersom man använder olika synksignal. Här hoppas vi på bättring i branschen!

Playstation 3 klarar 3d

Bluraystandarden är spikad

Standarden Bluray 3D kom redan i december förra året av Bluray Disc Association. Den nya standarden använder Multiview Video Coding (MWC) codec, en vidareutveckling av Advanced Video Coding (AVC) codec som alla befintliga Blu-rayspelare stöder. På sikt kommer 3d-utgåvorna av blurayfilmer inte innehålla en separat 2d-version, istället kommer spelarna att utnyttja 3d-strömmen och konvertera ner till 2d. Många av dagens blurayspelare kommer att kunna uppgraderas och på så sätt få stöd för MWC men därmed kommer de inte att kunna skicka ut 3d-bild till din 3dtv. Här krävs det helt enkelt en snabbare processor samt stöd för hdmi 1.4, vilket endast ett fåtal maskiner kommer att kunna få via uppdatering (exempelvis Sonys Playstation 3).

DVB-standard på gång

Även om det finns en bluraystandard så har vi ännu ingen standard för tv-apparater och digitalboxar, likt HD Ready från Eicta. DVB har påbörjat arbetet för en 3dtv-standard men det är ingenting spikat ännu varför det är lite osäkert hur man kommer att skicka ut signalen från exempelvis 3dtv-sändningar. 3d-innehåll ryms i dagens frekvensutrymme för hdtv-sändningar och det man gör för tillfället är att man halverar antingen vertikal eller horisontell upplösning och på så sätt får med sig hela bilden utan att extra bandbredd krävs. Kör man exempelvis så kallad sida-sida-lösning innebär det att 3d-bilden får 1080 linjers upplösning men endast 960 pixlars bredd (1920 / 2). Inte helt optimalt men om din tv stöder tekniken och kan återskapa bilden behöver du förhoppningsvis inte byta digitalbox.

Eftersom någon standard för hur 3dtv kommer att sändas ut ännu inte är spikad, är det inte helt hundraprocentigt säkert att slå till på en av de första tv-modellerna. Men det skulle förvåna oss mycket om branschen inte valde en lösning som är kompatibel med nuvarande tv-apparater. Dessa är dessutom förberedda för att kunna ta emot och hantera flera olika varianter.

I morgondagens artikel tar vi en titt på de 3dtv-apparater som finns att köpa idag, och de som är på väg ut på marknaden.