Senchas ramverk Touch utnyttjar html 5-relaterad teknik som formulär, mallar av typen css 3 och lokal lagring. Nu finns det en betaversion av ramverket och en skarp version ska släppas under juli.

Ambitionen är att kunna skapa html-applikationer som kan utmana specialskrivna appar, som de som finns för Apples Iphone. Förhoppningen är att underlätta utvecklingen av företagsapplikationer.

– Med html 5 kan applikationer köras även när man inte är ansluten till ett nätverk, säger Michael Mullany, produktchef på Sencha.

Touch är anpassad till webbläsare som baseras på Webkit för att visa sidor. Det innebär att applikationer kan skapas för Apples Ipad och Iphone, Androidmobiler och längre fram även för Blackberry. Senchas Touch kallades tidigare för Ext Js. Touch kommer att släppas både som öppen källkod och under en kommersiell licens.

IDG News