Halon Security SPG-100 och SPG-200 är två säkerhetsprodukter för e-postfiltrering riktade till små och medelstora företag. Dessa modeller har nu tillverkaren konsoliderat till en enda. Resultatet heter SPG-150 och är den minsta modellen i produktserien, vars 19-tums chassi upptar 1U i ett standardrack.

SPG-150 kan enligt tillverkaren bearbeta och släppa igenom upp till 190 000 e-postbrev per timme, vilket är en fördubbling jämfört med de två tidigare modellerna. Företag som vill erbjuda sina användare produktens karantänfunktion, där användarna själva kan gå in och radera eller släppa fram misstänkta brev kommer också att uppskatta den inbyggda hårddisken på 160 gigabyte, säger Halon.
Samtliga modeller kör på samma plattform vilket gör att även SPG-150 har stöd för säkerhetsstandarder som protokollen ipv6, dkim och dnssec. Ingår gör också stöd för funktionen Global View, något som varit ett tillval i de två äldre modellerna.
– Vi har tagit vår hårdvaruversion av skyddet för e-postservrar ett steg till. Våra kunder placerar i allt högre grad sina SPG-enheter i co-locationhallar och har efterfrågat ett rackformat och högre prestanda, och vi lyssnar alltid på våra kunder, säger Peter Falck, vd på Halon Security.
Som standard skyddar en SPG-150-enhet upp till 100 e-postkonton. Önskar kunder utöka detta kan de enkelt lägga till licenser om 50 eller 100 användare i taget, uppger tillverkaren.
Halon Security SPG-150 finns tillgänglig nu. Tillverkarens rekommenderade pris är 13 900 kronor exklusive moms




















































SPG=Spam Prevention Gateway - (benny tjelvling) 2010-06-18 08:26
SPG=Spam Prevention Gateway - (Tommy_Engfors) 2010-06-18 13:00