Vissa utvalda användare har blivit inbjudna av Microsoft att betatesta Office 2011, som ska släppas i slutet av året, skriver sajten Neowin. Det väntas bli en stor uppgradering av Officesviten till Mac, som inte uppdaterats markant sedan 2008.

Tyvärr måste användarna skriva på ett tystnadsavtal, så kallat nda, non disclosure agreement, som gäller fram tills Microsoft väljer att släppa informationen fri senare i höst. Tystnadslöftet innefattar all information om programmet, inklusive skärmdumpar.

Office 2011 väntas innehålla en rad nyheter och även om inte alla funktioner som finns i Office 2010 till Windows finns med så innehåller Macversionen de viktigaste verktgen som Word, Excel och Powerpoint. Dessutom har Microsoft valt att dumpa e-postrogrammet Entourage till förmån för Outlook.