Redan under det andra kvartalet i år släppte Qualcomm sin första tvåkärniga processor avsedd för smarta telefoner och tablets. Den går under namnet MSM8660 och arbetar i 1,2 gigahertz.

Inom några månader, närmare bestämt under det fjärde kvartalet, har Qualcomm för avsikt att lansera en efterföljare till MSM8660 i form av QSD8672. Modellen har dubbla kärnor, är baserad på en Arm-arkitektur, arbetar i 1,5 gigahertz och tillverkas med 45-nanometersteknik.

8672 har en funktion med namnet ”individual voltage scaling” som gör att de två kärnorna kan köras i olika hastigheter. Kretsen är också utrustad med stöd för uppspelning av 1080p-video, integrerad hdmi och gränssnitt för ddr2 och ddr3.

Någon gång i början av 2011 eller kanske till och med alldeles i slutet av 2010 väntas de första produkterna med 8672-processorn komma ut på marknaden.