3d är superhett även på årets IFA-mässa och en fråga vi har ställt oss sedan de första tv-apparaterna lanserades är varför man inte anstränger sig för att ta fram en gemensam standard för aktiva glasögon. För vem har lust att slanta upp 8-10 000 kronor för att köpa brillor så att det räcker om man vill bjuda in polarna till att se på fotboll i 3d? I dagsläget kan man ju inte räkna med att det funkar att var och en tar med sig sina egna glasögon eftersom dessa bara fungerar med tv-apparater från samma märke. Men nu kan det bli ändring på det.

Amerikanska Xpand tillverkar redan idag glasögon åt flera tillverkare på oem-basis och nu har man själv tagit fram en glasögonserie som fungerar med i stort sett alla tillverkare. Detta genom att glasögonen dels klarar en väldigt hög slutarfrekvens och dels genom att de automatiskt känner av ir-synkroniseringssignalen och sedan anpassar slutarhastigheten (dvs hastigheten med vilken bilden växlar mellan vänster och höger öga). Med sina 56 gram satt de behagligt på näsan och vi såg ingen skillnad jämfört med originalglasögonen när vi provtittade på en Samsung-tv i montern. En smart finess är också att glasögonen har automatisk på/av.


Listan över kompatibla modeller inkluderar en hel del modeller från bland andra Samsung, LG, Sony, Philips och Panasonic (hela listan hittar du här). Glasögonen släpps i oktober och kommer att kosta 129 euro.

Mer information och specifikationer finns på Xpands hemsida.