Trots att den nya versionen av iTunes erbjuder bättre prestanda har kritiken stundtals varit hård från användare världen över. Vid sidan av de kosmetiska förändringarna och problemen med Automator har det nämligen visat sig att Apple plockat bort stödet för Digital Audio Access Protocol (DAAP), något som innebär att det inte längre går att använda NAS-enheter för att strömma musik till eller från iTunes.

Apples diskussionsforum kan man ta del av rapporter från besvikna användare. En person som kallar sig för ”itune 10” kontaktade Apple Care i frågan och fick beskedet att det ”aldrig var meningen” att funktionen skulle stödjas från första början. Med andra ord ser det mörkt ut för dem som hoppas på en lösning i en framtida uppdatering.



Därmed återstår bara en lösning för dem som vill fortsätta att använda sig av sin iTunes-server, nämligen att nedgradera från 10.0 till version 9.2.1. För att göra detta följer man instruktionerna på Apples supportsida. (Glöm inte att du måste leta reda på installationsfilen för iTunes 9.2.1 också).