Rond 6: Smartphone

Microsoft på väg att lämna startgropen
Smartphone har blivit en storsäljare – men Microsoft har halkat efter med sitt system ­Windows Phone. I stället står kampen mellan Apple Iphone och Google Android.

En smartphone är en telefon som även fungerar som dator. Den kan exempelvis låta dig mejla, kolla kalendern, läsa nyheter och hålla kontakt via Facebook. Det är även lätt att utveckla program för en smartphone, så kallade appar. Utbudet appar är en av hemligheterna bakom framgången, och det här är ett av problemen för Windows Phone. Android bjuder helt enkelt på en större valfrihet. Även när det gäller antal telefonmodeller är Androdis urval större.

Microsoft har dock inte gett upp hoppet, och ­nyligen lanserades det nya systemet Windows Phone 7. Det är bättre och mer användarvänligt än tidigare versioner, och på sikt kan det bli ett hot mot Android. Än så länge behåller dock Google ledartröjan, och i den här ronden tar Android hem segern.

Android
www.android.com
Plus. Många appar. Stort utbud telefoner.
Minus. Valfriheten gör systemet lite svåranvänt.

Windows Phone
www.microsoft.com/windowsmobile
Plus. Bra kopplingar till Windows på datorn.
Minus. Få appar. Den nya versionen, Windows Phone 7, har precis lanserats.

Vinnare: Google