– Ett ökat utbyte hjälper till att skapa jobb och medför en ökad levnadsstandard för båda länderna, sade presidenten under ett möte med höga affärschefer i Bombay.
Kommentarerna ska bland annat stilla oron från indiska företag att USA ska börja vidta skyddsåtgärder mot indiska outsourcingföretag, skriver IDG News. Tidigare har bland annat delstaten Ohio bannlyst användning av offentliga medel för offshoring.
Uppfattningen att indiska callcenter och outsourcingföretag innebär förluster av jobb i USA är en gammal ”stereotyp”. Barack Obama betonar att samtidigt med offshoringtrenden har USAs export till Indien flerdubblats, vilket har lett till tiotusentals nya tillverkningsjobb i USA.
– Dessutom skapar exporten mängder av arbeten inom jordbruket, reseindustrin och utbildningsväsendet. De indiska investeringarna i USA uppgår till miljardbelopp, säger han.
Under Obamas besök i Indien aviserades ett 20-tal större affärer från landet. Värdet av affärerna uppgår till över tio miljarder dollar och gäller bland annat köp av flygplan, turbiner och gruvutrustning.
– Totalt kommer dessa affärer att leda till fler än 50 000 jobb i USA.



















































