
Gitta är Digital Storyteller på Viedekke Bostad och hon arbetar främst med de byggprojekt som pågår i Mälardalen. Men vad gör hon på dagarna egentligen?
– Det som jag skriver, fotograferar, filmar och berättar om publiceras på våra bostadprojektwebbsidor, säger Gitta Wilén. Där finns även projektens övriga information. De bilder som jag tar, publiceras, taggas, geomappas och förses med en passande CC:licens på Veidekke Bostads Flickr-konto. Filmerna lägger jag på Blip.tv. Vi jobbar i Wordpress och allt material som ligger på externa tjänster länkas in till posterna/artiklarna.
Gitta Wilén letar efter saker, människor och händelser att skriva om som är intressanta ur deras områdes- och bostadsperspektiv. Text och bild väger lika tungt i hennes berättande. För även om det är text som är mest sökbart, går det att tagga bilder på ett vettigt sätt.
– Jag sätter fokus på det som är angeläget för Veidekke Bostad att prata om. Det är ett trovärdigt, autentiskt berättande med en mycket tydlig avsändare. Och som story-dj coachar jag skribenter och hanterar texter, som till exempel de byggdagböcker som våra platschefer på Veidekke Entreprenad skriver.
Hon har en lång och gedigen bakgrund i it-branschen och har sett utvecklingen av internet på nära håll.
– Ibland misströstar jag lite, att det går för långsamt, att ingenting händer, att jag kommer att hinna gå i pension innan saker som jag tycker är självklara kommer att vara implementerade i vår vardag på ett klokt sätt. Men då tar jag en kaffe, snackar lite skit med en god vän eller leker lite med min nya Ipad och tar nya tag.


















































