-Vi har gjort en fantastisk bra affär, även om konkurrenter försökt att få det till en dålig affär, säger SMGs vid Anders Nordlöw.

Affären mellan SMG och den internationella elektronikkomponentdistributören Arrow slutfördes i London.

Enligt det slutliga avtalet tar SMG, som är Sveriges största komponentdistributör, över Arrows-ägda Microtronicas verksamhet i Norden och cirka hälften av personalen.

-Det som varit frustrerande i den här affären, är att vi inte kunnat gå ut och berätta om de fina villkoren för alla berörda. Det har tydligen legat i flera av våra konkurrenters intresse att misskreditera oss och få den att framstå som en dålig affär för oss, säger Anders Nordlöw.

Han menar att det är en fantastisk fin affär för alla inblandade parter trots att inga pengar utväxlas. Påståendena om att affären dragit ut på tiden och att den till och med skulle ha havererat, bemöter han så här:

-Jag tycker tvärtom att affären genomförts och avslutats rekordsnabbt. Från det att vi tog första kontakterna med Arrow den 25 juli kunde affären avslutas bara fyra veckor senare, den 28 augusti, säger Anders Nordlöw.

Han menar också att Arrow tjänar på affären genom att bolaget slipper alla avvecklingskostnader, lagerförluster och badwill bland leverantörer. Den har också varit viktigt för Arrow som arbetsgivare att underlätta för sina anställda att få ett nytt jobb.

Med affären har SGM kunnat stärka sin egen verksamhet med ett bolag som omsatte cirka en miljard kronor i Norden 2002, varav cirka 250 miljoner kronor i Sverige.

-Även om vi bara skulle få halva den omsättningen, så är jag ändå mer än nöjd. Med Microtronica-affären får vi också representation och försäljning i Finland, vilket vi inte haft tidigare, säger Anders Nordlöw.

Av Microtronicas tidigare 70 anställda i Norden jobbade åtta personer i Sverige. Det har i vissa sammanhang skymtat fram att nyckelpersoner i den svenska personal skulle ha hoppat över till en konkurrent.

-Tre personer i den svenska personalen, varav försäljningschefen, har gått till Tech Data, men eftersom vi redan har en fast organisation, så har det inte funnits utrymme att dem få samma position hos oss, säger han vidare.

Han berättar också att SMG tar över uppskattningsvis 30 av de 70 anställda i Mircrotronica och bara sådan personal som jobbat med försäljning och marknadsföring.

Enligt uppgörelsen tar SMG inte över några lokaler annat än ett kontor i Köpenhamn i samband med affären, utan den personal som följder med köpet förs över till SMGs lokaler.

Som en direkt följd av Microtronica-affären och som ett resultat av att Avnet tidigare i somras lade ned sin verksamhet i Sverige, skulle Intel ha tappat en större del av sin distribution. Enligt uppgift hade Avnet och Microtronica omkring 80 av Intels distribution i Sverige.

-Efter att ha varit intresserade av ett avtal med Intel de senaste sju åren, får vi nu ett sådant eftersom vi nu blir totaltäckande i Norden med Microtronicas finska verksamhet, säger Anders Nordlöw.

Dessutom är SMG också på väg att få ett avtal med processortillverkaren AMD, säger han.