Poul-Henning Kamp är ett känt namn bland utvecklare inom öppen källkod och särskild då hos användare av det fria operativsystemet FreeBSD.

Det av hans alster som fått störst genomslag under senare tid är dock Varnish, som först såg dagens ljus 2006. Det handlar om en så kallad http-proxy eller accelerator för att snabba upp webbtrafiken genom att minska belastningen på servrarna. Varnish har funktioner för att lagra information om webbesök i ett cacheminne så att inte sidorna behöver laddas om vid varje besök.

Enligt Varnish Softwares information innebär det att man kan minska belastningen på servrarna med hela 90 procent. Därtill går det att använda produkten som ett skydd mot överbelastningsattacker.

I dagsläget ska det vara cirka 600 000 webbplatser som utnyttjar denna teknik, däribland Facebook, Wikileaks och New York Times.

– Jag blev verkligen överraskad över vilken succé Varnish har blivit, säger Poul-Henning Kamp som under flera år suttit på sin kammare och skrivit kod för relativt okända projekt som krypteringstekniken Md5crypt, ramverket Geom och FreeBSD.

Nu har han fått rollen som huvudansvarig för den fortsatta utvecklingen av Varnish Cache som blivit en central komponent för många större företag.

– Varnish är ett mycket konkret verktyg för folk som ansvarar för att webbinnehållet kan distribueras så smidigt som möjligt och därför är det många som intresserar sig vad jag sysslar med.

Bland de kommersiella företag som varit delaktiga i utvecklingen av Varnish märks även Redpill Linpro som i dagsläget bistår svenska kunder med konfiguration och supporttjänster. På företagets svenska kundlista för Varnish återfinns Aftonbladet, Region Värmland, SJ och ytterligare ett tjugotal större företag och myndigheter.

Peter Frey, Aftonbladets cio, säger att man använt Varnish sedan några år tillbaka och är mycket nöjda med resultatet. Systemet hanterar 4000-6000 så kallade request per sekund vid normal trafik.

– Varnish är faktiskt en helt fantastisk produkt med otroligt bra prestanda. Vid högtrafik kan vi hantera oerhört mycket mer trafik än vi klarare tidigare, säger Peter Frey.