I takt med att smarta telefoner blir vanligare ökar kraven på arbetsgivarna. Anställda nöjer sig inte med en Nokia E55 eller Sony Ericsson Elm. De vill ha en enhet som erbjuder enkel åtkomst till företagets e-post, kalender, adressbok, dokument och interna applikationer.

Om det inte erbjuds är det lätt hänt att det är den egna mobiltelefonen som gäller även på jobbet. Och en arbetsenhet vill man givetvis kunna synkronisera med alla sina data. Det kan innebära att it-folket får administrera en uppsjö av enheter som man vet lite – eller ingenting – om.


Fortsättningen på artikeln är låst. Klicka på knappen nedan för att köpa hela.


Du får:
Hantera smarta mobiler förhandsgranskning
  • En överblick över smarta telefoner och andra mobila klienter
  • Lösningar för hur it-avdelningen ska hantera alla udda enheter
  • De senaste trenderna
  • Tips på hur olika företag löst sina problem



Köp artikeln här

   Pris: 19 kronor




Eller köp hela tidningen
TechWorld nummer 3 Artikeln tillsammans med många andra hittar du även i TechWorld nummer 2011-1. Du kan köpa hela tidningen som en pdf i IDG-shoppen.
Köp tidningen här
   Pris: 69 kronor