Genom köpet tar Zipper över 50 it-specialister inom datalager, analys- och rapporteringslösningar, rådgivning och projektstyrning.
– Pointer har ett väldigt starkt varumärke inom Business Intelligence och passar perfekt in i Enfos strategi att vara ledande inom utvalda nischer. Med Pointer i Enfo-familjen stärker vi vårt erbjudande till våra kunder. Enfo har en tillväxtstrategi i Sverige och Norden och förvärvet är en viktig del i denna, säger Johan de Verdier, vice vd på Enfo.
Enfos övriga dotterbolag är också nischade inom ett område och Pointer kommer, enligt ett pressmeddelande, att behålla sin nisch inom beslutsstöd och datalager.
– Jag är väldigt glad att Enfo blir vår nya ägare. Det är viktigt för mig och mina medarbetare att vår ägare delar Pointers värderingar och höga ambitioner. Det här innebär också nya möjligheter för oss att vidareutveckla vårt erbjudande och på sikt expandera geografiskt i Sverige och Norden, säger Åsa Landén Ericsson, vd på Pointer.


















































