Deras största produkt handlar om att effektivisera hanteringen av företagets säkerhetslösningar i nätverket och ge en tydlig rapportering av säkerhetsläget. Produkten ger en slags dashboard som i realtid hämtar in och presenterar information från exempelvis brandväggar och nätövervakningssystem.
– Det saknas ofta en länk mellan säkerhetslösningarna och den säkerhetspolicy man har satt upp – eller är skyldig att följa utifrån myndighetsregleringar, säger Jan Bau som är nytillträdd vd för den nordiska delen av verksamheten.
I dagsläget har de cirka 800 kunder varav några är svenska. SEB, Handelsbanken och Riksgälden är några av dem. Det är förstås ingen slump att det är bolag inom finanssektorn som står på listan, eftersom aktörer i den branschen har höga regelkrav att leva upp till.
Hur kommer ni att adressera CIO:er?
– Vi vänder oss till stora bolag och organisationer. Och deras CIO:er vet redan hur viktigt det är att ha en effektiv och rationell hantering av säkerhet i en komplex infrastruktur, som alla stora bolag har. Men eftersom vi är så okända blir det mycket personlig bearbetning av potentiella kunder, säger Jan Bue.
Vilka är era konkurrenter?
– Det finns egentligen inga konkurrenter. De som finns är mindre bolag, exempelvis Skybox Security.
Tufin startades 2005 av två killar med en bakgrund från Checkpoint, ett bolag där också Jan Bue har arbetat. De har partneravtal i Sverige med Cygate och Addpro, och siktar på ytterligare ett avtal.
Av
| 

















































