För att kunna utnyttja en pekplatta fullt ut i företagssammanhang krävs extra mjukvara utöver det något skrala utbud som ingår som standard. I första hand kan det vara smart att satsa på ett kontorspaket med stöd för Microsoft Office-filer. För både Ipad och Androidplattor finns det starka alternativ.

Jag har tittat på de två mest populära paketen som finns för båda plattformarna: Documents To Go och Quickoffice Pro HD. Programmen kördes på en Ipad 2 och en Asus Eee Pad Transformer.

Först av allt testade jag Documents To Go, som faktiskt är något billigare för Android. Det är lätt att tro att programmen ser likadana ut på de två plattformarna, men så är det absolut inte. Androidversionen har en större och tydligare huvudmeny, men Ipadversionen är ändå betydligt enklare att jobba med. Den svarar snabbare på kommandon och gränssnittet i sin helhet är heller inte lika spretigt.

Androidversionen förlorar också på att redigeringsverktygen för ordbehandling, presentationer och kalkylblad inte har någon egen list längst ner på skärmen. De visar sig i stället när jag håller fingret stilla på skärmen någon sekund eller när jag trycker på en funktionsknapp längst ner. Det är inte någon bra lösning eftersom det blir extra omständligt att till exempel byta teckensnitt och söka efter textstycken.

Även Quickoffice Pro HD ser olika ut för Android och Ipad. Det finns ändå ett tydligt släktskap mellan huvudmenyerna. Båda har en tydlig fillista som visas vid start.

Funktionsikonerna i versionen för Ipad är spridda i två lister på start-skärmen, medan Androidversionens grundfunktioner finns samlade. Det sistnämnda är att föredra.

Verktygen för ordbehandling, kalkylering och presentationer är lätta att arbeta med i båda versionerna, men generellt sett är Ipadgränssnittet något mer intuitivt.

I övrigt gillar jag att kalkyleringsdelen i Quickoffice Pro HD har tydliga flikar för de olika bladen på samma sätt som jag är van vid i Microsoft Office. Något som är obegripligt är att det inte går att infoga bilder i textdokument i Ipad-versionen, men däremot finns den möjligheten när jag arbetar med presentationer. Ipadversionen ståtar annars med en utskriftsfunktion, vilket inte existerar i Quickoffice Pro HD för Android.

Det finns en tydlig förlorare i testet: Documents To Go för Android. Den är allra sämst, vilket inte minst beror på att gränssnittet är för svårarbetat och krångligt. Jag saknar också en hel del finesser.

Documents To Go för Ipad är betydligt bättre, men når inte upp till samma klass som Quickoffice Pro HD som är ungefär lika genomarbetat för de båda plattformarna.

Jag föredrar Ipadversionen eftersom den ger snabbare respons, har en något smartare filhantering och dessutom erbjuder en myriad med alternativ för fildelning.

Klicka på bilden nedan för en förstorad jämförelse.