
– Med dom positiva erfarenheter vi har borde fler kommuner certifiera inte bara sin it-organisation, utan även andra delar, säger han.
Varför har ni gjort det här?
– Det finns många skäl till det. Ett är att skapa en it-organisation som bättre kan stödja kommunens verksamheter och framtida behov. För att göra det måste vi förändra vår organisation börja arbeta med tjänstestyrning och kontinuerliga förbättringar. Det är också ett sätt att få högre utvecklingstakt, bättre kvalitet och bättre effektivitet.
När började ni med det här?
– Idén om att vi skulle genomföra certifieringen kom för lite drygt ett år sedan. Arbetet med att förändra it-organisationen och vårt sätt att arbeta har pågått sedan 2005 och då för drygt ett år sedan genomförde vi en gap-analys för att se hur nära en certifiering vi var. Och det visade sig att vi var ganska nära.
Vilka är de viktigaste delarna i certifieringen?
– Det är ju två grundläggande delar. Den ena är att leveransen är tjänstebaserad. Många it-organisationer har ju en tendens att arbeta med tekniklösningar även i dialogen med kunder. Men det gör inte vi utan vi diskuterar sådant som behov och funktionalitet.
– Den andra handlar om kontinuerliga förbättringar.
Vad innebär det här för användarna?
– Det innebär ju framför allt att man får bra verksamhetsstöd, lägre kostnader och högre kvalitet. Den förbättrade effektiviteten har genom prissänkningar mot kunderna frigjort ungefär tio miljoner under de här åren samtidigt som kvaliteten har skruvats upp ordentligt.
Av
| 

















































