(CS/PARIS) Att webben är död har vi hört förut, bland annat i ett omdiskuterat nummer av tidskriften Wired härom året. Nu får idén ny draghjälp av analysföretaget Forrester Research som menar att webbens död är ett av tre ben i ett paradigmskifte som nu pågår.

– Man måste komma ihåg att webben inte är internet, det är en mjukvaruarkitektur vi placerat på internet, säger George Colony, vd på Forrester.

Han säger att webben - som i html - inte längre räcker till, inte ens med molnets hjälp. Istället ligger framtiden i den nya arkitektur som han kallar "app-internet", där nätverkets styrka kombineras med kraften i den lokala klienten, vare sig det är en pc eller en Ipad. Det låter inte direkt nytt, men skillnaden är ändå stor, menare George Colony. Framför allt tack vare Moores Lag.

– Ipad2 hade 1993 varit en av de 30 snabbaste datorerna i världen.
I förarsätet i den nya världen sitter Apple, som mer eller mindre definierat modellen med app + klient. App-internet är också förklaringen till att Google satsar så mycket på Android.

– Om Google kunde skulle de stoppa världen. De vill inte att webben ska ta slut - varje gång du klickar på webben kan de tjäna pengar, säger George Colony.

Han ser framför allt tre ekosystem som nu slåss mot varandra. Apple, Android och Amazon, vars Kindle-strategi är ett tydligt exempel på den nya modellen. En tänkbar uppstickare finns.

– Arkitekturen för app-internet liknar spelvärldens. Du kan liksom inte spela Call of Duty över html. Därför kan Microsoft bli den spelaren som utmanar 2012, men det beror också på hur bra Windows 8 blir.

George Colony konstaterar också att marknaden för sociala tjänster nu börjar mättas. Mellan 80 och 90 procent av internetanvändarna på de viktigaste marknaderna är redan användare av sociala tjänster, vilket gör det svårt för nykomlingar att slå sig in. Åtminstone om de ser ut som i dag. Forrester spår en "post-social" värld, med en ny generation verktyg.

– Nästa våg är sociala appar som ger högre värde per tidsenhet. Den kommer att svepa bort nonsenstjänster som Foursquare och andra tidstjuvar.

Vinnarna blir de tjänster som kan locka företagsanvändarna. 72 procent av storföretagen implementerar eller funderar på att implementera sociala verktyg, enligt Forrester.

– Bortom Sharepoint finns enorma möjligheter. Jag tror vi kommer att få se helt nya spelare här, och en stor tjänstemarknad kring de nya verktygen, säger George Colony.