Analys från testlabbet:
Tre förslag till tillverkarna
Det här har varit ett av de roligaste testerna att genomföra på länge. Medan många delar av pc-branschen trampar vatten, går utvecklingen av ultratunna bärbara framåt med stormsteg. Visst, de har funnits förr, men antingen som svindyra lyxbyggen eller som prototyper som aldrig nått butikshyllorna.
Först nu börjar bitarna falla på plats, med snabba strömsnåla processorer, batterier som kan göras små och inte längre några cd-läsare. Samtidigt har flash-minnen blivit billiga och bra nog för att ssd-diskar ska kunna ersätta vanliga hårddiskar utan att plånboken gråter. Det börjar närma sig perfektion, men givetvis finns det utrymme för förbättringar. Här är tre spontana förslag från mig till tillverkarna.
Inför prestandatak. Det är jättebra med toppad prestanda som dessa datorer erbjuder, men för det mesta är batteritiden viktigare. Även vanlig surf och Office-harvande kan få processorn och därmed strömförbrukningen att slå i taket då och då, och det är lätt att lockas att göra för mycket. Det går redan nu att ställa in maximal processornivå i Windows, men det är krångligt. Jag skulle vilja se det som ett reglage lika lätt tillgängligt som ljudvolymen och ljusstyrkan.
På-knappen på utsidan. Jag har i dag en stationär och en bärbar dator, för att min lätta bärbara är en seg sak som inte duger till annat är lite Word då och då. Hade jag en snabb ultrabook skulle jag hellre använda den till allt, och plugga in skärm, tangentbord och mus (helst trådlöst – tekniken finns) när jag sitter vid skrivbordet. Varför ska jag då behöva böka med skärmlocket för att starta datorn?
Använd skärmlocket. Det här är kanske inget förslag för billigare modeller eller de med större mått, men när vi börjar få datorer som bara väger ett kilo är de försvinnande lika en surfplatta. Vad sägs om en oled-skärm där jag kan läsa mejlen, senaste nyheterna och kolla Twitter-flöden utan att behöva hitta ett bord och duka upp? Det vore ingen dum idé, eller hur?




















































Härligt Mattias - (Christian Nissen) 2012-02-18 07:28
Air 11 - (*???*??) 2012-02-18 09:07
Kul maskiner! - (Per Frejvall) 2012-02-18 09:44
Inget stämmer ... vakna IDG - (miles) 2012-02-18 10:07
alla tunna-pc - (Mellin) 2012-02-18 10:15
Inget stämmer ... vakna IDG - (#100) 2012-02-18 10:41
alla tunna-pc - (Rotten_Apple) 2012-02-18 11:05
Air 11 - (dap) 2012-02-18 11:14
Inget stämmer ... vakna IDG - (minghe) 2012-02-18 11:49
Air 11 - (*???*??) 2012-02-18 12:19