– Vår plan är att växa ute i landet, där Red Hats viktiga kunder finns, säger Patric Svanberg, vd och ägare till Elva som har omkring 55 anställda.

Elva är Red Hats enda Premier Business Partner i Sverige. Företaget säljer konsulttjänster med särskild kompetens inom projektledning, systemintegration, systemutveckling och testning.

Inom en tvåårsperiod tittar han och Elva på att etablera ytterligare kontor ute i landet och där är Region Syd, med eventuellt Malmö som huvudort, samt Göteborgs- och Sundsvalls-regionen intressanta.

Det nya kontoret i Linköping är bolagets första kontor utanför Stockholm och det första i en mera landsomfattande etablering den närmaste åren. Linköpingskontoret har i dagsläget fyra anställda.

– Region Öst utgör en viktig marknad för oss och vår ambition är att kunna kombinera affärsnytta med ökad rekrytering. Vi tror på en fortsatt ökad tillväxt och är inställda på att behålla vår position inom Enterprise Open Source, säger Patric Svanberg.

Han ser det naturligt att utvidga bolagets verksamhet i Linköping med ett nytt kontor, som gör att man kan öka tillgängligheten och komma närmare sina kunder.

– Vi kommer att anställa ytterligare ett tiotal konsulter i Linköping inom två år och det bygger på en undersökning som vi gjort och som vänder sig till företag och organisationer som har eller planerar att införa Red Hat Enterprise Linux, JBoss eller andra andra Enterprise Open-lösningar, säger Patric Svanberg.