Microsoft gör det enklare att hantera mobila uppkopplingar i sin kommande version av operativsystemet Windows. Istället för flera olika adminstrationsverktyg kommer Windows 8 samla alla olika uppkopplingar under ett och samma verktyg. Det framgår av ett blogginlägg som en av Microsofts utvecklare, Billy Anders, skrivit.

Tidigare har de olika bredbandsuppkopplingarna, till exempel det trådlösa nätverket och mobila bredbandsuppkopplingar, hanterats av olika administrationsverktyg. Det är ett gammalt system som levt kvar ända till Windows 7, men i Windows 8 kommer alltså trådlöst nätverk, mobilt bredband och bluetooth hanteras genom samma verktyg.

Utöver det kommer även Windows 8 ge användaren möjlighet att upprätta en prioriteringsordning för mobila uppkopplingar. Med andra ord kommer man till exempel kunna ställa in att Windows i första hand ska försöka koppla upp sig genom ett trådlöst nätverk, men om det inte finns en sån uppkoppling tillgänglig ska Windows 8 i stället byta automatiskt till mobilt bredband.