Med en försäljningsökning på 46 procent var smarta telefoner den största kraften bakom förra årets tillväxt på it-marknaden. Enligt IDC växte den nio procent i ett globalt perspektiv.Men europeiska företag drog snarare ner på sina investeringar.

Trenden med en växande, global it-marknad fortsätter, spår analysföretaget. Hård- och mjukvara ökar med sex procent under 2012, medan it-tjänster ökar fyra procent.

– Det finns förstås alternativscenarier. En är att den ekonomiska situationen i Europa förvärras kraftigt och påverkar andra regioner, säger Stephen Minton på IDC.

Europa-krisen har inneburit att företag i hög utsträckning lät bli att investera i ny it förra året. Investeringar i datorer, servrar, lagring och nätverksutrustning minskade och tillväxten på marknaden i sin helhet uteblev.

2012 ser ut att bli lite bättre, men bara lite. IDC räknar med en tillväxt på mindre än en procent i Europa.

Företag i andra regioner kommer att fortsätta öka sina investeringar. Mobila enheter, mjukvara och nätverksutrustning hör till de områden som kommer att driva en ökning på fem procent i USA. I snabbt växande ekonomier som Indien och Kina kommer tillväxten ligga på 16 respektive 15 procent.