Enligt Mike Abramsky, börsanalytiker på RBC Capital Markets, har Apple börjat plocka fram ässen ur rockärmen i patentkriget mot Android.

Företagets senaste stämningsansökan, som lämnades in vid en domstol i Kalifornien förra veckan, vänder sig mot Samsung och dess Galaxy Nexus-telefon, som kör Googles senaste Androidversion 4.0 ”Ice Cream Sandwich”.

Patenten som Apple pekar på för att förmå domstolen att gå med på ett försäljningsstopp av Galaxy Nexus är några av företagets vassaste. Bland annat gäller det ett patent på ett system för att hitta strukturer i ett dataflöde som redan har framgångsrikt försvarats i ett fall mot HTC, och patent på ”svep för att låsa upp”-funktionen, Siris röstkommandon och sökfunktionen i iPhone.