För de som minns filmen behövs ingen större introduktion, det handlar helt enkelt om en kopia i naturlig storlek med samma hisnande färgläggning, rosa och gult.
Tyvärr har Mattel inte fått till den där svävande funktionen riktigt än, inte förrän 2015 kommer det hända enligt företagets pressmeddelande. Istället så glider brädan fram och stöter ifrån sig ljud som ska ge illusionen av att du faktiskt svävar.
Hur det här ska fungera vet vi inte riktigt än, och Mattel kan inte garantera att brädan blir tillgänglig överhuvudtaget. Istället gör de så att de tar emot förhandsbeställningar mellan 1 och 20 mars på sin hemsida. Om tillräckligt många betalar för ett exemplar kommer Hoverboard gå till massproduktion och blir då verklighet.
Än så länge är informationen ganska knapp, men surfa in på Matty Collector för det som finns och håll utkik efter förhandsbeställningarna om du vill glida som Marty McFly i framtiden.



















































