Apoteket är sedan tidigare kund hos Logica. Då har det handlat om förvaltning av applikationer. Den här gången handlar det alltså om Oracles affärssystem Oracle E-Business Suite.
– Apoteket har modernisereat sin plattforms- och applikationsflora. Det här är ett steg i den moderniseringen. Tidigare har man haft Lawson för finansdelen, medan delar av varuflödet även tidigare har varit i Oracle, säger Jouko Kangas, affärsansvarig för apoteksmarknaden på Logica.
Exakt hur mycket affären är värd ligger partnerna lågt med.
– Vi vill inte gå ut med värdet. Det jag kan säga är att det är ett treårsavtal med option på förlängning ytterligare två år. Apoteket vill modernisera hela sin applikationsflora. Det är en projektförvaltning som Oracle i mångt och mycket haft själva tidigare.
IT24 har tidigare skrivit om den nya heta it-marknad som uppstått i kölvattnet av apoteksreformen. Och det finns fortfarande mycket kvar att göra, enligt Juoko Kangas.
– Den svenska apoteksmarknaden genomgår en tid av stor förändring och it-stödet är en vital del av styrningen och effektiviseringen av verksamheten. Under de kommande åren kommer mycket att hända och nyckeln till framgång är god styrning och hög förmåga att utvecklas i enlighet med marknadens förändringar, konstaterar han.
– Viktiga krav vi ställt på vår partner för samarbetet har varit kompetens och leveransförmåga samt stor erfarenhet av förvaltning av affärssystem. Apoteksverksamhet är komplex och behovet av förståelse för vår specifika bransch har också varit vägledande vid vårt val, säger Elisabeth Stjernstoft, cio på Apoteket om valet av Logica.



















































Värdet? - (Styrman) 2012-02-15 13:48
Värdet? - (hvCAD) 2012-02-15 16:08