Ipad har fått en pakistansk konkurrent. Nya Pacpad är en surfplatta som tillverkas av Pakistans militär och som, enligt informationsvideon, ska stärka den nationella ekonomin genom kommersialism.

Vad det innebär är helt enkelt att militären hoppas få igång pengaflödet i landet. Just Pacpad är ett samarbete med Kina som har goda relationer med Pakistan.

Plattan i sig höjer inga ögonbryn, det är en Android som kör Gingerbread på en sju tum stor skärm. Prestandan sträcker sig inte längre än en processor på 1 GHz och 256 Mb ram-minne. Det finns plats för sd-kort och en hdmi-port i miniformat.

Namnet Pac kommer från Pakistan Aeronautical Complex, landets luftförsvar som ligger bakom projektet. Enligt tidningen The Sydney Morning Herald är Pacpad ett omdiskuterat beslut då många av landets invånare anser att militären inte bör ägna sig åt att tjäna pengar på surfplattor.

Pacpad kommer med all största säkerhet inte komma till Sverige. Vill du ha en platta som matchar dess råstyrka kan du leta i din lokala elektronikbutiks reaback.