Choi Gee-sung, som har varit Samsungs vd sedan 2010, blir framöver chef för moderbolaget Samsung Groups strategikontor, med fokus på nya affärer.
Tidigare har Kwon Oh-hyun bland annat lett Samsungs snabbt ökande affärsenhet för mobilchipp, som har växt snabbt tack vare tillväxten för smarttelefoner och plattor.
Samsung har bland annat lyckats bli leverantör av processorer till Apples smarttelefon Iphone och plattan Ipad, som är de främsta konkurrenterna till Samsungs egna produkter Galaxy och Note.
I samma veva meddelar Samsung att företaget investerar 1,9 miljarder dollar i en ny chipplinje, med en ny tillverkningsfabrik. Den nya tillverkningslinjen ska stå klar i slutet av nästa år och möta den fortsatt snabbt växande efterfrågan för mobila apparater.
Våra senaste 































