Designen har fått sig en genomgång, och den färgglada blankplast som de tidigare konsumentdatorerna i Fujitsus sortiment hade har fått ge vika för svart aluminium, matt, reptåligt plastlock med diskret mönstring och röda detaljer. Mer moget än föregångarens vilt mönstrade utbytbara lock, men kanske lite mindre spännande.
Varför ingen snabb usb?
Datorn har hyfsat gott om anslutningsmöjligheter. Hdmi och dvi för bildskärm (vga-adapter medföljer), och lätt att hantera anslutning av dubbla skärmar, sex usb-anslutningar, och en minneskortläsare som vi inte hittar några som helst uppgifter om, men som ser ut att gå att mata med sd-kort och memory stick. Vi är dock besvikna på att inga av usb-anslutningarna är usb 3. Det känns lite 2010 att inte kunna ansluta med högre hastighet.

Tillplattad. Nya modellen har blivit lägre än tidigare Esprimo Q, men också bredare och djupare. Föregångarens färgglada val av skal hittar vi inte här.
Man får med en enkel men välbyggd optisk usb-mus som passar bra på kontoret, men intet tangentbord i grundkonfigurationen. Däremot ingår en fjärrkontroll för Windows Media Centre.
Esprimo Q510 går dock att få i väldigt många olika variationer, det finns alternativ för det mesta – processor, minne, hårddisk och optisk enhet. Vår variant har en Intel Core i3-processor av Sandy Bridge-typ, men den ska även gå att utrusta med senaste processorerna inom kort. Även denna lite enklare konfiguration klarar sig dock bra för det mesta.
Passar bäst i vardagsrummet
Som Office- och webbdator på kontoret är den pålitlig, diskret och utan problem snabb nog, och vi har inga problem med uppspelning av video. En sak som pressar processorn till max är dock videosamtal med en webbkamera om denna inte har inbyggd videokodning.
Som mediespelare och surfdator i vardagsrummet passar Esprimo Q510 riktigt bra. Vår variant har inbyggd blu-ray-brännare och spelar upp filmer utan att väsnas, viket ofta är ett problem med pc på tv-bänken. Ljudnivån är behagligt dämpad, förutom om den tvingas kämpa med 3d-grafik alltför länge. Då går kylningen igång på allvar i kortare perioder.
Fujitsu Esprimo Q510-P0001SE
Tillverkare: Fujitsu, www.fujitsu.se
Processor: Intel Core i3 2120T, 2,1 GHz dual core.
Grafik: Intel HD Graphics 2000 .
Minne: 4 GB ddr3.
Lagring: 320 GB hdd, 7200 rpm.
Cd/dvd/bd: Bd-r/bd-re/dvd-rw.
Anslutningar: 6 st usb 2, lan, hdmi, dvi, audio in, audio ut.
Trådlöst: Nej.
Kortläsare: Ja.
Operativsystem: Windows 7 Home Premium, 64 bitar.
Strömförbrukning: 10 – 38 W.
Ljudnivå: 32 – 43 dBa.
Storlek: 18,4 x 18,6 x 5,7 cm.
Övrigt: Usb-mus, fjärrkontroll.
Cirkapris: 6 000 kronor.
Plus: Strömsnål. Mestadels tyst. Blu-ray.
Minus: Ingen usb 3. Måttliga prestanda.
Betyg:
(7 av 10)Pcmark Vantage-poäng
Totalt: 5216
Bilder: 3326
TV och film: 3549
Spel: 3778
Musik: 6956
Kommunikation: 5680
Produktivitet: 5316
Hårddisk: 4072
Våra senaste 




























