HSA Foundation leds av AMD, som i februari aviserade en strategi för HSA för att göra det möjligt att skriva mjukvara som kan flyttas mellan olika multikärniga chipp. AMD har också ändrat sin tillverkning för att göra det möjligt att anpassa chipp till specifika kunders behov.
– AMD och ARM erbjuder processorer som bygger på olika instruktutionsuppsättningar, men specifikationerna från HSA blir oberoende av hårdvara, säger AMD:s talesman Phil Hughes till IDG News.
Tanken är att det ska gå att utveckla applikationer som blir enklare att flytta mellan olika flerkärniga arkitekturer, samt förenkla delning av belastning mellan exempelvis central- och grafikprocessorer på ett smartare sätt.
Bland övriga företag som ingår i HSA Foundation återfinns Texas Instruments, Imagination Technologies och Mediatek. Men Intel, som konkurrerar med både AMD och ARM står däremot utanför.
Våra senaste 
































