Trots att samma batteri används i 15-tumsversionen av Macbook Pro kostar det endast 129 euro (cirka 1 140 kronor) att byta, vilket alltså innebär att det kostar 54 procent mer att byta batteri i den nya modellen.
Apple hävdar att batteriet i Macbook Pro med retinaskärm kan laddas cirka 1 000 gånger innan kapaciteten faller ned till 80 procent. Laddas batteriet en gång om dagen minskar kapaciteten således med en femtedel inom två år och nio månader.
Kyle Wiens på serviceföretaget iFixit beklagar sig över att Apple har ”Air-ifierat” den nya Macbook Pro-modellen.
– Apple ber sina kunder att definiera framtiden för Macbook Pro. Än en gång kan kunderna välja mellan två laptops för proffsanvändare, en som kan uppgraderas och underhållas, och en som inte kan, skriver Kyle Wiens i ett blogginlägg.
Tack vare att batteriet fastlimmat på chassit och att arbetsminnet är fastlött på moderkortet har Kyle Wiens tidigare utnämnt Macbook Pro med retinaskärm till den minst servicevänliga bärbara datorn någonsin.
IDG News
Våra senaste 






























