I sina försök att spara in en miljard dollar innan slutet av det pågående bokföringsåret har RIM nu börjat sparka delar av sin personal. Nedskärningarna ligger i linje med RIMs uttalande den 29 maj då företaget meddelade att man måste minska personalstyrkan.

I ett uttalande under onsdagen meddelade en talesperson för RIM att nedskärningarna nu har påbörjats, men vill inte avslöja några detaljer om hur många anställda som kommer att drabbas eller inom vilka område.

För att vända på de fallande siffrorna har RIM åtagit sig att spara in en miljard dollar innan den 28 juni nästa år. Förra månaden utfärdade företaget en vinstvarning och förutspår att årets första kvartal blir sämre än väntat. Kvartalsrapporten för RIMs första kvartal kommer att presenteras den 28 juni.

I mars meddelade RIM att företagets omsättning under förra årets fjärde kvartal sjönk med 25 procent och gjorde en nettoförlust på 125 miljoner dollar.

IDG News