Extern lagring av det mer avancerade slaget, med redundans och flera sammankopplade hårddiskar, har blivit allt vanligare och ett företag som försöker få fler konsumenter och små företag att satsa på säkrare och mer flexibel lagring är Drobo.

Drobo har många fans men också många som klagar på framför allt två saker: Det relativt höga priset och den långsamma överföringshastigheten.

Det senare problemet försöker företaget nu åtgärda ordentligt genom att börja tillverka produkter med både Thunderbolt och usb3 för överföringen. Två nya produkter har lanserats, Drobo Mini och Drobo 5d.



Mini är företagets första fullt portabla backupenhet och har plats för upp till fyra hårddiskar eller ssd:er. Den har viss stöttålighet så att du kan packa den i väskan tillsammans med datorn, och kostar cirka 4 350 kronor plus moms och hårddiskar.

5d är en skrivbordsvariant med plats för, just det, fem hårddiskar eller ssd:er, och har dessutom en extraplats för en ensam ssd. Priset blir 800 dollar eller cirka 5 750 kronor plus moms och hårddiskar.