I år ska ett nytt tidsbokningssystem på nätet hjälpa till att korta köerna och lindra stressen och hetsen på passexpeditionerna.
– Tanken bakom införandet har varit att minska kötiderna och så blir det också för den som bokar. Gör man det blir kötiden lika med noll, säger Sofie Österheim, kommunikatör vid Stockholmspolisen.
Det är inte bara de privatpersoner som ska beställa nytt pass som ska dra nytta av systemet. Även personalen gynnas.
– Det kan förstås komma att sänka stressnivån för de anställda på våra passexpeditioner, men det blir också enklare att planera arbetet och de resurser som krävs för vissa dagar och tidpunkter, säger Sofie Österheim.
Hur utbredd användningen av tidsbokningssystemet blivit under det halvår då det funnits på plats är inte helt säkert berättar hon, de man räknar med en ökad popularitet i takt med att fler får kännedom om möjligheten att tidsboka.
– Att se hur systemet faktiskt används är svårt. De som kommer in på en passexpedition och tar drop-in stannar antagligen kvar och väntar, men väljer kanske att tidsboka nästa gång det är dags att skaffa pass, säger Sofie Österheim.
Dessutom tror hon att många av de som besöker polisens sajt och aktivt letar information om pass väljer att tidsboka när de ser att möjligheten finns. Högst tryck är det på Stockholmspolisens expedition på Kungsholmen där tider snabbt bokas upp och drop in-köerna ringlar sig långa.
– Vi har sett att många är nöjda med tidsbokningen och vi får mycket positiv feedback. Främst i city blir tiderna som ligger ute snabbt uppbokade och där hoppas vi att man så småningom ska kunna släppa ännu fler bokningsbara tider, säger Sofie Österheim.
I Östergötland finns också ett system för tidsbokning – dock ett annat än det i Stockholm – och Skånepolisen har planer på att införa bokning för passtider.
Att bokning införs i hela landet är inte helt säkert.
– Det lämpar sig bäst för expeditioner med högre tryck, så för hela landet blir det kanske inte aktuellt, säger Sofie Österheim.
Våra senaste 































