I skrivande stund är det bara några timmar kvar tills Apple lägger ner sin gamla molntjänst Mobileme. Med andra ord är det sista chansen att spara ner eventuella filer på iDisk, bilder på Mobileme Gallery eller webbsidor som lagts upp på Apples servrar.

Dessutom måste ni som har en mejladress som slutar på me.com eller mac.com se till att uppgradera till iCloud, annars kommer det inte längre gå att skicka eller ta emot ny e-post.


Det här meddelandet ska du ha fått i din inkorg om du fortfarande använder dig av Mobileme.

För att kunna utnyttja iCloud fullt ut behöver du köra Mac OS X 10.7.2 eller senare, alternativt iOS 5.x eller Windows 7/Vista med Servicepack 2. Uppfyller du inte systemkraven får du snällt nöja dig med mejlen tills vidare.

Observera att Apple valt att skrota POP-stödet i och med övergången till iCloud, så är det något du fortfarande har behov av kan det vara läge att se sig om efter en annan mejladress.

Ni som använt er av iDisk kan med fördel ta en titt på något av alla alternativ som finns, däribland Dropbox, Box, Skydrive eller Google Drive.

Uppdatering 1 juli:

Surfar man in på me.com möts man nu av nedanstående skylt. Som synes har Apple bestämt sig för att ge användarna ytterligare en kort stund på sig att byta till iCloud.