Vår veterantestare Thomas Ytterberg har hårdtestat de nya bärbara Macarna som baseras på Intels plattform Ivy Bridge. Såväl Macbook Pro som Macbook Air får högsta betyg. På plussidan nämns bra prestanda och att datorerna är riktigt tysta. På minussidan nämns att man inte kan byta komponenter på egen hand.

Den som väntar på en ny iMac med högupplöst skärm ser ut att få vänta ett bra tag till. Även om det skulle komma en uppgradering senare i år lär skärmen vara oförändrad, något som kanske inte är helt oväntat eftersom en retina-skärm på 27-tum skulle innebära 5200x3200 pixlar.

Vad gäller Mountain Lion har vi fått se ytterligare en ny förhandsversion under veckan som gått. Fokus den här gången ligger på automatiska säkerhetsuppdateringar, något som borde få de som gnäller på säkerheten i OS X att hoppa högt av glädje.

Även iOS 6 har släppts i en ny förhandsversion. Bland nyheterna den här gången kan nämnas möjligheten att dela med sig av bildströmsfoton och Guided Access, en begränsningsfunktion som troligtvis är mest intressant för företag och skolor.

Knappt hann vi skriva om ryktet att Apple planerade en ny podcast-app innan den fanns tillgänglig på App Store. Version 1.0 av Podcaster innehåller visserligen några barnsjukdomar, men har du en iPryl med iOS 5.1 eller senare kan vi ändå rekommendera en nerladdning.

En annan app vi kan tipsa om är webbläsaren Chrome, som nu äntligen finns för Apples mobila plattform. Betyget på svenska App Store ligger på 4,5 stjärnor av 5, något som indikerar att många är nöjda med Googles alternativ till Safari.

Avslutningsvis har det varit ett gäng nya turer i det så kallade patentkriget. Den här veckan har Apple haft medvind, något som bland annat innebär ett säljstopp för pekplattan Samsung Galaxy Tab 10.1 i USA. Eftersom det amerikanska rättssystemet är minst sagt komplicerat lär det dröja innan advokaterna får ta semester.