Det senaste uttalandet från Googlechefen Vic Gundotra är säkerligen något förvirrande för de 150 miljoner aktiva användare som loggar in på Google+ varje månad. Google+ är utan tvekan en plats där både nya och gamla bekantskaper håller kontakten, något som normalt brukar gå under definitionen för ett socialt nätverk.

Vic Gundotra hävdar dock att Google+ är så mycket mer än endast ett socialt nätverk. Enligt honom är Google+ visserligen socialt, men det är mer en uppgradering av Googles övriga tjänster.

– Google+ är helt enkelt en uppgradering av Google. Många har svårt att förstå det, jag tror de vill jämföra oss med andra sociala konkurrenter istället för att se vad som verkligen händer. Google har slagit samman sina produkter och gjort dem mer fantastiska, säger Vic Gundotra i en intervju med teknikbloggen Mashable.

Google har inte kommenterat Vic Gundotras uttalande, men företaget uppgav i höstas att samtliga av företagets tjänster kommer att integreras med Google+. Under ett aktieägarmöte i oktober förra året meddelade Googles vd, Larry Page, att ”Google kommer genomgå en förvandling med hjälp av Google+”.

– Det här handlar om att flytta målstolpen medan bollen är i luften, säger Dan Olds på analysföretaget Gabriel Consulting Group.

Enligt honom handlar det om att Google nu vill ändra definitionen för att det inte gått lika bra för Google+ som exempelvis Facebook.

– När Google+ lanserades för ett år sedan klagade företaget inte när man kallade tjänsten för ett socialt nätverk. Nu, ett år senare, är Google+ helt plötsligt inte längre en konkurrent till Facebook alls. Det är listig manöver, men jag tror inte att den kommer att gå hem, säger Dan Olds.

Han tillägger att endast för att Google+ kommer att integreras tillsammans med Google övriga produkter, så betyder det inte att man kan ändra definitionen på vad det är, ett socialt nätverk.