Ericsson presenterar resultatet för årets andra kvartal i dag och det är inga roliga nyheter. Vinsten före skatt sjunker till 1,8 miljarder kronor, jämfört med 4,6 miljarder kronor för samma kvartal förra året.

Ericsson vd Hans Vestberg försöker naturligtvis se ljuspunkter i bedrövelsen:

– Efterfrågan på tjänster var stark under kvartal, men försäljningen på nätverkssidan minskade, säger han.

En förklaring till den minskade försäljningen är lägre aktivitet vad gäller affärer i Kina. Även försäljningen av 3g-lösningar i Ryssland går trögt. Supporttjänster är en ljuspunkt är enligt Hans Vestberg och det beror på intresse för betalsystem och tv-lösningar.

Samarbetsbolaget ST-Ericsson som Ericsson har tillsammans med Stmicroelectronics förstärker den dystra bilden. Rörelseesultatet för årets andra kvartal är en förlust på 235 miljoner dollar, drygt 1,6 miljarder kronor.

– ST-Ericsson befinner sig i en svår situation beroende på en stor minskning av försäljningen till en av de största kunderna, säger Hans Vestberg.