PHP får ofta kritik, inte minst för att det inte anses vara ett särskilt elegant språk. Utvecklaren Alex Munroe uttrycker kritiken så här i en essä, översatt till svenska: ”I stort sett allt i PHP är trasigt på något sätt. Språket, ramverket, ekosystemet, allt är bara dåligt.”
Hur det än ligger till med det har Rasmus Lerdorf en väldigt ödmjuk framtoning, vilket visade sig under ett föredrag nyligen på O'Reilly Open Source Convention i Portland i USA.
– Jag hade ingen tanke på att skapa ett språk, jag hade ingen aning om hur man gör det. Jag ville bara göra det möjligt att skapa webbapplikationer väldigt snabbt, säger Rasmus Lerdorf.
Han skapade PHP 1995 för att göra det möjligt att hantera enkla interaktiva uppgifter som att registrera data på webbsidor. Han tyckte att mängden kod som behövdes för sådana saker var för stor. Han försökte använda språket Perl, men tyckte att det var för krångligt. Det slutade med att han använde Perl för att skapa ett eget språk.
Efter den här modesta starten skapades en mycket populär plattform. Rasmus Lerdorf uppskattar att PHP är inblandat i ungefär hälften av alla musklick på internet i dag. PHP blev enligt honom framgångsrikt för att det passade bra på webben som växte fram.
– PHP passade bra ihop med andra komponenter, som Apaches webbserver som kom att bli den mest populära.
Han påpekar också att PHP är skalbart, vilket bland annat ska bero på han varit restriktiv med att bygga in teknik som kan skötas på annat sätt.
– PHP i sig är oändligt skalbart. Man läser aldrig om problem med skalbarhet med PHP.
Artikeln är en bearbetning från IDG News.
Våra senaste 
































