Våra senaste
toppartiklar

Foto: Kristina Sahlén / Montage - Computer Sweden:

Så ska han få
ner avgifterna
för roaming


- TechWorld:

Foto: Gary H (CC)

Varför slirar
Sverige med
uppkopplingen?


Foto: Karolinska Universitetssjukhuset

Foto: Karolinska Universitetssjukhuset

It-direktören:
"En enorm
frustration"

Nyheter Efter att ha legat nere större delen av dagen är journalsystemet Take Care nu uppe igen.


Foto: Anna Rut Fridholm - Computer Sweden:

Foto: Anna Rut Fridholm

Turbofart på
databaskluster

Artikelkommentarer


Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg.
Vi har nolltolerans mot inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande. Även poänglösa datorkrigsinlägg och inlägg som är off topic tas bort. Brott mot reglerna kan leda till permanent avstängning.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg.
Vi har nolltolerans mot inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande. Även poänglösa datorkrigsinlägg och inlägg som är off topic tas bort. Brott mot reglerna kan leda till permanent avstängning.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla idg.se@idg.se

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Kommentarer till:

"Dags att börja använda html5"

Web 3.0?

2012-08-08 12:54

Är det detta som blir web 3.0? 2.0 var ju väldigt intressant för många, frågan är om 3.0 blir det också?

LarsErikssonSTHLM

Web 3.0?

2012-08-08 13:23

Varför behöver webben ett versionsnummer?

Vinkelberg

(Inlägget är borttaget av moderator)

2012-08-08 13:38


Web 3.0?

2012-08-08 13:41

Tack för ditt upplyftande personangrepp.

Finner det lustigt att du länkar till wikipedia också. Wikipedia är en samling åsikter, inte en samling fakta.
Vem som helst kan skriva vad som helst där.

Vinkelberg

(Inlägget är borttaget av moderator)

2012-08-08 13:45


Wiki

2012-08-08 15:08

Artiklar på Wikipedia måste ha referenser med källhänvisningar

SATAK KARNAK

Wiki

2012-08-08 15:36

Det går alldeles utmärkt att skriva texter där utan källor.

Vinkelberg

Wiki

2012-08-08 21:02

Det går alldeles utmärkt för tidskrifter och uppslagsverk att skriva saker som inte stämmer också. Att säga att wikipedia är en samling åsikter är helt felaktigt, artiklarna har varierande kvalitet men överlag är det en bra informationskälla. Källkritik skall dock utövas, precis som överallt annars.

Daniel123

Wiki

2012-08-09 06:50

Jojo, en informationskälla är det ju. Problemet är att du vet inte om informationen är riktig på något vis. Man kan använda det som en språngbräda att söka vidare ifrån, men man ska aldrig nöja sig med wikipedia som en absolut sanning.
Intresset av att kontrollera korrektheten där är godtycklig. Formulerar man sig väl så blir vilken dynga som helst kvar.

Vinkelberg

Wiki

2012-08-09 09:18

Vinkelberg ... 2012-08-09 06:50

> Problemet är att du vet inte om informationen är
> riktig på något vis.

Så är det ju med all information och är inget specifikt
för vikipedia.

Inge Hjort

Wiki

2012-08-09 09:20

Det är sant. Men vem som helst kan skriva vad som helst var som helst på wikipedia. Ursprunglig text kan också ändras på samma sätt.

Vinkelberg

Web 3.0?

2012-08-08 15:34

Fantastiskt onödigt av moderatorerna att ta bort inläggen tycker jag.
Om det inte var jag blev "personangripen" anmäler inlägget så borde ju inte någon annans anmälan gällas. Rimligen.

Vinkelberg

Web 3.0?

2012-08-08 13:38

Vad var egentligen web 2.0?

Vissa menade att det var AJAX medan andra att det var användargenererat innehåll och sociala medier...

Mattias C

Web 3.0?

2012-08-08 13:42

"A Web 2.0 site allows users to interact and collaborate with each other in a social media dialogue as creators (prosumers) of user-generated content in a virtual community, in contrast to websites where users (consumers) are limited to the passive viewing of content that was created for them. Examples of Web 2.0 include social networking sites, blogs, wikis, video sharing sites, hosted services, web applications, mashups and folksonomies."

En del menar att Blocket och Prisjakt är Sveriges två främsta web 2.0 siter, där aktiv sortering ingår i konceptet.

LarsErikssonSTHLM

Web 3.0?

2012-08-08 14:42

I och med att Blocket inte direkt ligger i framkant vad gäller användargränssnitt så tycker jag att det där låter lite lustigt.

Vad menar du med aktiv sortering?

frallan88

Web 3.0?

2012-08-08 13:42

Rundade kanter typ, resten är bara designerflum.

Jag har bytt nick

Web 3.0?

2012-08-08 13:42

Om man ser till verkligheten så inser man att det som finns på "webben" är under ständig utveckling. Det finns inga tydligt avgränsade förändringar.

Vinkelberg

Web 3.0?

2012-08-08 15:52

Wikipedia sammanfattar det ganska okey: http://en.wikipedia.org/wiki/Web_2.0

#100

Web 3.0?

2012-08-08 13:57

2.1 räcker gott :)

(3.0 brukar ju beteckna den semantiska webben.)

teknik/kultur

Web 3.0?

2012-08-08 15:27

Har nog också lite svårt för versionsnr för nåt som inkluderar så många olika delar.

Men HTML5 och CSS3 hoppas jag blir vår gemensamma standardplattform framöver, vilket kommer bespara oss enormt mycket utvecklingstid.

Jag vet att en del är tvingade att behålla kompabilitet med mycket gamla webläsare, men de allra flesta utav oss.. åtminstone 90% kan utan större problem direkt gå över till html5&css3 och sedan vackert hänvisa användaren till att uppdatera sin läsare.

Sen hoppas jag att folk förstår att sluta använda webläsare som inte håller standard. Inga namn nämnda.

Trots allt är alla webläsare helt gratis och busenkla att installera. Tar bara ett par minuter. Så finns absolut inga skäl kvar att inte ha en modern webläsare tillgänglig även om man är totalt låst vid t ex ie6.

incus

Web 3.0?

2012-08-08 15:48

Håller med dig om många utvecklare börjar använda HTML5 och CSS3 så löser det sig med tiden.

Samtidigt är det tyvärr inte enkelt för alla att byta webbläsare. Många av de användare som inte har en modern webbläsare vet inte ens vad en webbläsare är. Det tror att Internet är samma sak som det blå e:et med en ring runt och de har ingen aning om hur man installerar något.

På många företag och kommuner kan användarna dessutom inte installera något utan måste använda standardbrowsern som många gånger är en gammal version av IE som man är låst till P.G.A. fulhack i gamla verksamhessystem och liknande.

Hur som helst är lösningen att köra HTML5 på bred front, då tvingas alla till slut att byta webbläsare...

BinHex

Web 3.0?

2012-08-08 15:51

Mycket av html5 standarden fungerar även i ie6 och äldre läsare så att göra någon stor grej av kompabilitetsproblem med mera är bara bortkastat. Har försökt använda html5 standarden under ett par år och hittills har det inte vart några kompabilitetsproblem. En del saker som video taggen med mera fungerar förstås inte i äldre läsare men då får man lösa det på andra sätt. Där html5 fungerar bör det användas så mycket som möjligt då det driver på utvecklingen av webbläsarna ;-)

True story

Försökte köra HTML5 på youtube...

2012-08-08 12:54

...men då plötsligt ville inte filmerna starta och man fick ladda om sidan manuellt, har för mig att Firefox låste sig också vid HTML5-uppspelning emellanåt.

Nej så länge saker inte fungerar i webbläsarna så känns HTML5 som ett misslyckande.

Och nej jag gillar inte Chrome, IE eller någon annan webbläsare.

Kaffetorsken

Jag förstår..

2012-08-08 13:16

Bara för att html5 inte fungerar på din dator med FF så är det ett misslyckande? Japp, dags att uppdatera Aftonbladets löpsedel då! Stoppa pressarna!

Jaso

(Inlägget är borttaget av moderator)

2012-08-08 14:33


Försökte köra HTML5 på youtube...

2012-08-08 13:37

"Nej så länge standarder som HTML5 inte fungerar i Firefox så känns Firefox som ett misslyckande."

Fixade texten åt dig ;)

LostBinary

Försökte köra HTML5 på youtube...

2012-08-08 14:57

Jag håller med, plus att om man kör längre videor går datorn till skärmsläckare, vilket inte händer med Flash.

FulLitenHund

Försökte köra HTML5 på youtube...

2012-08-08 15:54

Synd för i bland annat IE så fungerar oftast både html5 och flash. I vissa fall som tidigare tagits upp så fungerar flash bättre för vieoklipp men html5 blir i alla fall bättre med tiden.

True story

Försökte köra HTML5 på youtube...

2012-08-11 20:11

Samma här. Håller hårt fast vid FF och hoppas de fixar riktigt stöd för html5 och även flash som trilskar ibland.

stormense

Äntligen

2012-08-08 13:29

Blocket.se har hoppat över jämna versioner av Html så nu är det dags för en uppdatering.

Nordbrygga

Äntligen

2012-08-08 20:39

Klockers. Bara de inte inväntar service pack 3.

JesperEC

Stöd för HTML5?

2012-08-08 13:43

Exakt vad menas med "I Europa använder 83 procent en webbläsare som klarar html5"?

Ser man på olika nyheter i HTML5 så har t.ex. Internet Explorer haft stöd för contenteditable senaste 12 åren.

Ofta låter det som att man antingen använder HTML5 och därmed låser ut alla användare med äldre webbläsare, eller låter bli att använda HTML5 och därmed kan visa sidan för alla. Det är inte så att användandet av HTML5 är att vara eller icke vara, utan specifikationen består av en mängd olika delar.

Man har utan problem kunnat använda HTML5 i ett par år, även med äldre webbläsare. Jag ser ingen anledning till att inte använda HTML5 när jag skapar nya sidor. Att göra om en befintlig (X)HTML-sida till HTML5 kräver oftast inte mer än att rensa upp i doctype.

Sen har vi som sagt en del olika delar av specifikationen som är mer eller mindre implementerade. De nya semantiska elementen fungerar i i stort sett varenda webbläsare som finns där ute. Äldre versioner av IE kräver dock ett javascript som skapar upp elementen för att man skall kunna sätta CSS-mallar på dem.

För sådant som inte finns i äldre webbläsare som SVG, Canvas, IndexedDb, Web Storage, audio- & video-elementen, ECMAScript 5th Edition osv så finns det i stort sett alltid polyfills och shims för att åtgärda det.

För en sida som IDG.se där det AFAIK inte används någon "ny" standard så är det bara att byta doctype och köra på som vanligt.

Så att säga att 83% av alla i Europa har en webbläsare med stöd för HTML5 känns väldigt luddigt och taget ur luften.

Vimp

Stöd för HTML5?

2012-08-08 14:43

Man kan ju få lite tips om vad man vågar använda här
http://html5please.com

Kalle stropp

Stöd för HTML5?

2012-08-08 17:02

Frågan är varför man ens nämner IE i en kommentar till en sådan här artikel.

_quecee_

video

2012-08-08 19:22

alla webbläsare supportar inte samma video codecs

Mellin

video

2012-08-08 21:07

Nae det finns ju sjukt många webbläsare, så man får väl nöja sig med att supporta de två största, FF och Chrome. Båda stödjer webm som är royaltyfritt och öppen källkod.

Daniel123

Comments powered by Disqus

Nyheter

Foto: Kristina Sahlén - Computer Sweden:

Hatt rundar
Björklund
om skol-it


- Computer Sweden:

"Dab-radio - makalöst pinsamt"


- PC för Alla:

11 sätt att undvika NSAs spionerier


Huaweis superlur tar bilder i dunklet

Nyheter Huaweis nya telefon Ascend P6 är 6,18 millimeter tjock och uppges därmed höra till de tunnaste i branschen.

- IT24:

Nu ska Izettle till Mexiko


Foto: Kristina Sahlén / Montage - Computer Sweden:

Så ska han få
ner avgifterna
för roaming


- MacWorld:

Prylen för trådlös lagring av filmsamlingen


- Säkerhet24:

Byod - bara toppen på isberget

- Internetworld:

"Som entreprenör är man aldrig nöjd"


- Computer Sweden:

Så ska Nvidia ta en större del av kakan


- TechWorld:

Nu kan industrins data flytta till molnet


- IT24:

Kivra köper Brevo


- TechWorld:

Foto: Gary H (CC)

Varför slirar
Sverige med
uppkopplingen?


- Computer Sweden:

De oroas av Googles glasögon - och kräver svar

Foto: Karolinska Universitetssjukhuset

Foto: Karolinska Universitetssjukhuset

It-direktören:
"En enorm
frustration"

Nyheter Efter att ha legat nere större delen av dagen är journalsystemet Take Care nu uppe igen.


- IDG.se:

Video: Här är Sharps nya robotar


Foto: Anna Rut Fridholm - Computer Sweden:

Foto: Anna Rut Fridholm

Turbofart på
databaskluster


- IDG.se:

Nu täpps 40 kritiska Java-buggar


- Säkerhet24:

Här är de nya bedragar-sms:en


- Internetworld:

Podd: Hon har koll på härskartekniker

Nyhetsbrev
Kontakta oss
Postadressen är:
IDG.se, Karlbergsvägen 77, 106 78 Stockholm

Ansvarig utgivare: Carl Grape



Om IDG.se