Resultaten indikerar att den genomsnittliga svarstiden för london2012.com legat på 10 sekunder. Men i 28,8 procent av fallen låg tiden över 10 sekunder och i ju procent låg de över 40 sekunder.
När Compuware nyligen granskade OS-sajter hos medieföretagen i Norden, så blev resultatet varierat. Det gick dock bättre för de svenska sajterna än för den officiella OS-sidan.
Enligt Compuware har SVT en genomsnittlig svarstid på 1 sekund, vilket är den snabbaste sajten. Expressen hamnade på 6,6 sekunder. Av de sju testade sajterna i Sverige låg den genomsnittliga svarstiden på 3,8 sekunder.
OS-sajten har fått kritik för bland annat användarvänlighet, innehåll, nätverkshantering och servrar.
– Den officiella OS-sajten är ett tydligt exempel som visar att när man utvecklar en sajt, eller applikation, måste man tänka på prestanda i varje steg, i stället för att hoppas kunna att om man har tillräckligt mycket infrastruktur så kommer sajten automatiskt att få bra prestanda, säger Compuwares tjänstechef Michael Allen till IDG News.
– Många av de problem som bidrar till att sidorna laddas så långsamt beror på allt för tungt innehåll som måste passera genom den sista kilometern ut till konsumenterna, samt att webbläsarna tvingas hantera allt för komplex kod. Båda de problemen kan enkelt undvikas om sajterna redan från börjas utformas bättre, säger Michael Allen.
Våra senaste 

































