I samband med lanseringen av Windows 8 i slutet av oktober ska en lång rad pc-tillverkare att visa surfplattor. Microsoft har utlovat flera egna modeller. Windows 8 kommer i versioner både för Intels och Arms processorer och det är den senare kategorin som blir billigast eftersom Armbaserade processorer i regel har ett lägre pris.

Hittills har inga tillverkare gått ut med priser men nu har en av Lenovos amerikanska toppchefer, David Schmoock, lyft lite på slöjan. Till nyhetsbyrån Bloomberg säger han att de mest fullmatade surfplattorna kostar strax under 5 000 kronor medan de som bygger på Arms processorer väntas blir 2 000 kronor billigare.

Tidigare har det kommit uppgifter om att Microsofts surfplattor kan få ett lägstapris kring cirka 200 dollar (1 500 kronor exklusive moms).