
Hittills har Intel haft svårt att slå sig in på den marknaden där nu även Mips Technologies vill öka sin andel. Det ska ske med hjälp av nya processorn Proaptiv som Mips uppger bara är hälften så stor som Arms Cortex-A15, men som ändå ska ha lika bra prestanda.
Fördelen med en kompakt processor är att den drar mindre ström och blir billigare att producera.
Ett exempel på det är att kinesiska Ainol förra året kunde visa upp en Mipsbaserad surfplatta som bara kostar 700 kronor. Ramos, ett annat kinesiskt företag, har valt Mips processorer för surfplattan Miumiu W1 medan holländska Philips använder Mipsprocessorer i sina enklaste ingångsprodukter.
Sedan tidigare återfinns Mips processorer främst i tv-apparater, bluray-spelare och digitalboxar. Processorn Proaptiv ska på allvar innebära klivet över till datorsidan. I somras meddelade företrädare för Mips att en anpassning var på gång för Android 4.1 ”Jelly Bean”. Det innebär att företagets tidigare produkter kan anpassas till den senaste versionen av Googles operativsystem.
Den processor som används i dag heter Aptiv och stöder 64 bitar, något som Mips gärna betonar eftersom Arms processorer bara stöder 32 bitar.
Våra senaste 































