i den här artikeln.
Först och främst är det viktigt att skilja på två saker: jailbreak och upplåsning. Det som kallas att ”låsa upp” (eller ”unlocking” på engelska) handlar om att ta bort operatörsspärren, vilket du gör om du har köpt en iPhone utomlands och vill använda den med en svensk operatör (eller tvärtom) – alternativt om du vill byta operatör innan bindningstiden har gått ut (när den har gått ut brukar det gå att låsa upp telefonen hos operatören för ett antal hundralappar). Det här är inte olagligt, men däremot kan din operatör krångla när det gäller garantin. Dock ska Apples garanti fortfarande gälla. Att låsa upp telefonen förändrar dock inte det faktum att du bara kan installera appar från App Store på din iPhone eller iPad. För att kunna ändra på detta måste du alltså jailbreaka.

Vad är jailbreak?
Termen jailbreak – att bryta sig ut från finkan i tekniska sammanhang – har sitt ursprung i Unix-världen. Liknelsen bygger på att du ”befriar” operativsystemet från sitt ”fängelse”, även om termen kanske kan tyckas något mer dramatisk än nödvändigt.
När vi nu ändå är inne på brott och straff kan vi passa på att nämna att det inte är olagligt att jailbreaka sin telefon, i alla fall inte i USA. Detta fastslogs av U.S. Copyright Office 2010. I Sverige finns det inget formellt beslut taget i frågan, men hittills har ingen blivit åtalad för upphovsrättsbrott eller liknande efter att ha jailbreakat.
Vi frågade José Hyguera Valencia, servicetekniker på LAN-Master som är ett fristående, Apple-auktoriserat servicecenter vad de gör om de får in jailbreakade iOS-enheter till service.
– Vi kan se om en enhet är jailbreakad, till exempel om det finns en Cydia- eller Installous-ikon på hemskärmen, men om jailbreaken försvinner efter en återställning utan att det uppstår problem bryr vi oss inte om det. Vi tittar bara på hårdvaruproblem och huruvida dessa täcks av garantin och bryr oss inte om ifall enheten är jailbreakad eller inte.

Exempel på jailbreakad telefon (Springtomize).
Att jailbreaka sin telefon innebär, något förenklat, att du låser upp de mjukvaruspärrar som Apple har satt in för att hindra åtkomst av telefonen på annat sätt än via deras egna kanaler. Det finns några olika grupper av programmeringskunniga personer som hela tiden jobbar på att öppna upp de olika iOS-versionerna. De mest kända är kanske Chronic Dev Team och iPhone Dev Team som har gett ut jailbreak-verktyg med fantasifulla namn som ”PwnageTool”, ”Redsn0w” och ”Absinthe”.
Genom jailbreak får du tillgång till kärnan i operativsystemet och hela iOS-enhetens filsystem. Detta är en process som ser olika ut beroende på vilken version av iOS som ska forceras. I början var jailbreaking en omständlig process som innebar många steg och stor risk att misslyckas och behöva börja om. Så blev det plötsligt oerhört enkelt under en period då det räckte med att du gick in på en sajt och tryckte på en knapp, men nu är processen återigen lite svårare. Låt dock inte detta avskräcka dig, det är ändå inte speciellt krångligt.
Våra senaste 































