När CS pratar med Anders Rendtorff, informationschef på Oracle för norra Europa, om de säkerhetsproblem som har drabbat Java hänvisar han till ett blogginlägg av Oracles Eric Maurice. I övrigt avböjer han att kommentera det inträffade.

I blogginlägget som publicerades i augusti står att läsa att Oracle släpper en uppdatering som åtgärdar fyra olika säkerhetsproblem. Eric Maurice skriver, översatt till svenska, att ”sårbarheterna kan utnyttjas för att ladda ner körbara program till en drabbad dator, vilket innebär att skadliga program som trojaner kan installeras”. Han påpekar att skadliga program som laddas ner i vissa fall kan upptäckas av antivirusprogram.

Han rekommenderar att installera uppdateringen så snabbt som möjligt, eftersom den åtgärdar allvarliga säkerhetsproblem, samt skriver att information om säkerhetshålen finns allmänt tillgänglig och att det kommit till Oracles kännedom att säkerhetshålen utnyttjas för intrång.