Stämningsansökan uppges handla om patent kring tekniker för 4g lte-nätverk som kommer att användas i iPhone 5 som förväntas att lanseras på onsdag. Tidigare rykten hävdar att iPhone 5 kommer att erbjuda stöd för alla lte och 4g-nätverk världen över, skriver Appleinsider.
Korea Times uppger att Samsung tidigare sagt att företaget kommer att stämma Apple om det släpper en produkt med stöd för lte-nätverk. Apple har totalt 400 patent relaterade till lte, men Samsung har över 800 patent inom samma område.
– Det stämmer att Samsung kommer att lämna in en stämningsansökan mot Apple. Både länder i Europa och USA är våra främsta mål, Apples hemmaplan, säger en Samsunganställd som inte vill uppge sitt namn till Korea Times.
iPhone 5 förväntas att lanseras i morgon onsdag. MacWorld kommer att bevaka eventet som drar igång 19.00 svensk tid.
Våra senaste 































