Det är domännamnet p2ptv.se vars laglighet ska prövas av svensk domstol. Enligt åklagare har sajten otillåtet spridit hockey- och fotbollsmatcher. I juni fälldes en man för att otillåtet ha tillhandahållit material från Cmore (tidigare Canal Plus) på sajten, en dom som sedan överklagats.

– En domänadress kan användas som hjälpmedel i samband med brottslighet som sker via internet. Som jag ser det så är det hjälpmedel på samma sätt som verktyg eller en bil som används i brottslighet och det tycker är rimligt att även verktyg i samband med internetbrottslighet ska kunna förverkas, säger åklagaren Fredrik Ingblad, vars specialområde är fildelningsfrågor, till Sveriges Radio.

Går domen igenom kommer den som står registrerad som domännamnets ägare inte längre att få behålla den. Elisabet Ekstrand, som är chefsjurist på stiftelsen Punkt SE tror dock inte att det kommer att ge så mycket effekt om domännamn kan komma att stoppas.

– Problemet är att det i praktiken inte är så verkningsfullt. Man kan ju flytta ett innehåll till en annat domännamn under en annan topdomän som tillexempel .nu, säger hon till Ekot.