I ett uttalande uppger en talesperson för Samsung att företaget alltid föredrar öppen kamp på marknaden, med innovativa produkter, istället för att möta konkurrenterna i domstol.
– Men Apple fortsätter att vidta aggressiva åtgärder som begränsar konkurrensen på marknaden. Under sådana omständigheterna har vi inget annat val än att vidta de mått och steg som är nödvändiga för att skydda våra innovationer och vår upphovsrätt, säger den icke-namngivna talespersonen.
Under måndagen hävde samma amerikansk domstol även det tidigare säljförbudet i USA mot Samsungs platta Galaxy Tab 10.1. I ett utlåtande säger domaren Lucy Koh att det inte längre existerar någon grund för en säljstoppet, då en domstol i augusti kommit fram till att Samsung inte hade brutit mot ett Apple-patent för design, D889.
Samsung uppger sig vara nöjt med domstolens senaste beslut, som enligt företaget indikerar att inget intrång har skett på Apples designpatent. Domstolsbesluten är en seger för Samsung, som drabbades av ett kraftigt bakslag den 24 augusti, då en jury bestämde att Samsung måste betala 1,05 miljarder dollar till Apple för patentintrång avseende både in Samsungs smarttelefoner och plattor.
En talesman för Apple har avböjt att kommentera Samsung senaste stämning.
Våra senaste 






























